Formalności prawo jazdy. Co dalej, gdy egzaminy zdane?

.Formalności prawo jazdy. Co dalej, gdy egzaminy zdane?

Zdany egzamin państwowy na prawo jazdy kończy jeden z etapów zdobywania doświadczeń i kwalifikacji niezbędnych do prowadzenia samochodu.

Długa i wyczerpująca droga za Tobą. Zaczynając od zdobycia profilu kandydata na kierowcę (więcej o tzw. numeru PKK pisaliśmy w artykule “Numer PKK. Co to jest i jak go wyrobić?”), poprzez przygotowania w części teoretycznej (może był to kurs na prawo jazdy on-line, a może zajęcia w sali wykładowej) i części praktycznej w szkole nauki jazdy. Elementem wieńczący twoją naukę był egzamin państwowy z teorii i praktyki.

Egzaminy zdane. Co teraz?

Po zdanym egzaminie państwowym wychodzisz z ośrodka egzaminacyjnego z wypełnionym i podpisanym arkuszem przebiegu części praktycznej egzaminu państwowego. To właśnie ośrodek egzaminowania aktualizuje twój profil kandydata na kierowcę (numer PKK). Po zmianach jest on już gotowy do pobrania przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, która to właśnie produkuje dokument.

Zanim to jednak nastąpi musisz zapłacić za wytworzenie dokumentu. Opłatę można zrobić przez Internet (płatności online) lub udać się do swojego starostwa (wydział komunikacji) – tam, gdzie wytwarzałeś/aś profil kandydata na kierowcę.

Po około dwóch tygodniach twój dokument będzie gotowy do odbioru w twoim wydziale komunikacji. Jego status możesz sprawdzać w internecie. Pamiętaj, że dopiero po odebraniu plastikowego dokumentu masz uprawnienia do kierowania pojazdem.

Szerokiej drogi.