Zdobycie prawa jazdy wiąże się z bardzo wieloma wyborami. I nie myślimy tu o sytuacjach na drodze typu: kto ma pierwszeństwo, ale wielu decyzjach, które skutkować będą tym, czy nauczysz się jeździć w spokojnej, komfortowej atmosferze, czy będziesz świadomym i odpowiedzialnym kierowcą, czy czas jaki poświęcisz na odbycie kursu będzie optymalnie dostosowany do twoich predyspozycji i wiele wiele innych.
Czy jestem gotowy/a na prawo jazdy?
Pierwszą decyzją, która musi być podjęta świadomie, to czy chcesz mieć prawo jazdy. Niektóre osoby wręcz nie mogą doczekać się momentu, kiedy osiągną wymagany przepisami wiek i będą mogły zapisać się na „prawko”. U innych zwycięża myśl (choć wcale nie czują takiej potrzeby), że prawo jazdy jest konieczne w dzisiejszych czasach. Zapisują się na kurs, by mieć to już „z głowy”.
Innych przymusza konieczność. Nie mają prawka, bo do tej pory nie było im potrzebne… Dzisiejsze (inne, pandemiczne) czasy pokazują, że dobrze mieć prawo jazdy i swój własny środek transportu, gdyż komunikacja publiczna nie zawsze jest bezpieczna i dostępna.
Nieważne jednak co Tobą kieruje, jaka jest motywacja… Podjąłeś/podjęłaś decyzję: chcę mieć prawo jazdy. I co dalej?
Teoria – jaką drogę wybrać?
Przed Tobą kolejny dylemat: jaką drogę do zdobycia uprawnień wybrać? Powinieneś/powinnaś na początku odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:
- Czy zapisać się do szkoły nauki jazdy i odbyć klasyczny, stacjonarny kurs z teorii w sali wykładowej?
- Czy znaleźć w internecie kurs na prawo jazdy on-line?
- Czy znaleźć szkołę, która łączy te dwa elementy: prowadzi kursy internetowe, ale również oferuje konsultacje stacjonarne?
A może postanowiłeś/aś, że nie będziesz korzystał/a z wiedzy specjalistów i sam/a przygotujesz się do egzaminu teoretycznego ucząc się tylko z testów? Mamy nadzieję jednak, że nie! Liczymy na to, że jesteś świadom/a tego, że dzięki wiedzy zdobytej na kursie na prawo jazdy stacjonarnie, czy video online będziesz zorientowanym i bezpiecznym kierowcom, który rozumie, że egzamin na prawo jazdy to nie jest sprawdzian z cyklu 3 razy Z: Zakuć-Zdać-Zapomnieć!
Czym się kierować przy wybieraniu właściwej dla siebie drogi?
Jeżeli najlepszą dla Ciebie opcją jest kurs stacjonarny musisz poszukać szkoły nauki jazdy w swojej okolicy, która prowadzi szkolenia teoretyczne. Dzisiaj niestety nie wszystkie ośrodki szkolenia kierowców prowadzą zajęcia z teorii. Możesz też na stronie właściwego urzędu (Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta) sprawdzić wyniki procentowe zdawalności danego ośrodka szkolenia.
Jeżeli chcesz odbyć kurs teoretyczny przez internet poszukaj odpowiedniej dla siebie formy przekazu wiedzy. Szczerzej piszemy o tym w naszym artykule “Teoria na prawo jazdy – czy muszę uczestniczyć w wykładach?”.
W internecie dostępne są wykłady na prawo jazdy w formie pokazu slajdów opatrzonych komentarzem lektora, ale też wykłady prowadzone przez doświadczonych instruktorów poparte sytuacjami i anegdotami z życia. Takie wykłady „na żywo”, tyle, że nie w sali, a w zaciszu swojego domu.
Sprawdź również, czy oferowany kurs w internecie zawiera aktualne pytania egzaminacyjne. Koniecznym warunkiem dobrego przygotowania się do egzaminu jest „przerobienie” pytań egzaminacyjnych po odbyciu danego tematu z kursu.
Praktyka
Po skończonej części teoretycznej kursu lub po zdanym egzaminie państwowym z teorii przychodzi czas na rozpoczęcie części praktycznej.
Jeżeli decydowałeś się na pełen kurs (teoria i praktyka) to poniższe uwagi pomogą ci zdecydować czy kontynuować szkolenie w tym samym ośrodku co „robiłeś teorię” czy szukać innego, by odbyć część praktyczną.
Ponieważ na kursie prawa jazdy uczyć się będziesz m. in. przestrzegania prawa (przestrzegania przepisów ruchu drogowego) zorientuj się czy ośrodek, który wybrałeś sam przestrzega prawa:
- czy szkoła podpisuje z kursantem umowę, w której zawarte są m.in. prawa i obowiązki (zarówno kursanta, jak i szkoły),
- czy odbywają się w nim egzaminy wewnętrzne,
- jeżeli tak, to czy odbywają się po zakończonym szkoleniu, czyli po odbyciu minimum 30 jazd,
- czy jazdy trwają 60 minut,
- czy egzaminy wewnętrzne odbywają się „na wzór egzaminu państwowego”,
- czy samochody szkoleniowe oznaczone są nazwą ośrodka szkolenia i jego adresem.
Dowiedz się również czy:
- będziesz miał/a możliwość odbywania jazd na samochodach takich samych, jak na egzaminie państwowym. A może ośrodek oferuje podstawienie swojego samochodu na egzamin (czyli możesz zdawać egzamin na tym samym aucie, na którym będziesz się uczył/a),
- czy będziesz miał/a możliwość zmiany instruktora, gdyby okazało się, że współpraca nie układa się najlepiej?
Odpowiedzi na te pytania, pozwolą Ci na podjęcie tej właściwej decyzji. W końcu to ma być Twoja świadoma decyzja. Nie patrz na innych, podejmij ją samodzielnie.
Życzymy trafnych wyborów.
One thought on “Prawo jazdy. Jaką szkołę nauki jazdy wybrać?”
Comments are closed.