Kiedy mogę zapisać się na egzamin państwowy?

.Kiedy mogę zapisać się na egzamin państwowy?

Egzamin państwowy na prawo jazdy składa się z części teoretycznej i części praktycznej. Ubieganie się o uprawnienia do kierowania pojazdem, zgodnie z prawem może rozpocząć się wcześniej, niż w dniu ukończenia 18-stych urodzin.

Bardzo często przyszli kursanci zadają pytania:

  • kiedy mogę zapisać się na egzamin państwowy?
  • czy mogę wcześniej (przed zakończeniem jazd) zarezerwować sobie termin w WORDzie?
  • czy mogę zdać egzamin przed osiemnastymi urodzinami?

Oto, co powinieneś/powinnaś wiedzieć: do egzaminu państwowego na prawo jazdy możemy przystąpić nawet miesiąc przed osiemnastymi urodzinami. Jednak prawo jazdy zostanie wydane dopiero po osiągnięciu pełnoletniości.

Egzamin teoretyczny

Na egzamin teoretyczny państwowy możemy zapisać się bez udziału w kursie na prawo jazdy. Możemy do niego przygotować się samodzielnie, np. korzystając z dostępnych w sieci kursów na prawo jazdy on-line.

Warunkiem zapisania się jest posiadanie Profilu Kandydata na Kierowcę czyli numeru PKK, o którym szczegółowo pisaliśmy w artykule “Numer PKK. Co to jest i jak go wyrobić?”.

Druga wersja to przystąpienie do egzaminu teoretycznego po zakończonym kursie na prawo jazdy w szkole nauki jazdy lub podczas jego trwania (jeżeli skorzystamy z tej opcji to rezygnujemy formalnie ze szkolenia, szkoła nauki jazdy uwalnia nasz profil PKK i po zdanym egzaminie teoretycznym państwowym wracamy do szkoły na część praktyczną).

Jeżeli chcemy przystąpić do egzaminu państwowego po zakończonym kursie to pamiętajmy, że warunkiem jego ukończenia jest zdany egzamin wewnętrzny.

Koszt egzaminu państwowego z teorii to 30 zł.

Egzamin praktyczny

Do egzaminu państwowego praktycznego możemy przystąpić dopiero po zdanym egzaminie państwowym z teorii (mogło to być przed rozpoczęciem teorii, w trakcie jej trwania lub po zakończeniu kursu).

Warunkiem zapisania sie na egzamin państwowy jest ukończenie kursu na prawo jazdy, czyli odbycie wymaganej przepisami liczby godzin (minimum 30 jazd) zakończonych zdanym egzaminem wewnętrznym.

Nie ma więc możliwości zarezerwowania sobie terminu egzaminu państwowego jeszcze przed ukończeniem kursu!

Koszt egzaminu państwowego praktycznego to 140 zł.