Numer PKK czyli Profil Kandydata na Kierowcę to unikalny numer nadawany każdemu, kto ubiega się o prawo jazdy. Jeżeli będziesz się ubiegał o więcej niż jedną kategorię prawa jazdy – dla każdej z nich otrzymasz inny numer PKK.
Wniosek o wydanie prawa jazdy
Profil Kandydata na Kierowcę utworzony zostanie w chwili, gdy złożysz wniosek o wydanie prawa jazdy w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego właściwego dla miejsca zamieszkania kandydata.
Czynności te można też wykonać online przy użyciu elektronicznej skrzynki podawczej PWPW, czyli Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (ten sposób wymaga posiadania profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego).
Nadanie numeru PKK krok po kroku
1. Wykonaj zdjęcie do prawa jazdy. Jakie? To określone jest w przepisach -kolorowe, format 3,5/4,5 – każdy fotograf wie, jakie zdjęcie należy wykonać 🙂
2. Udaj się na badania lekarskie. Musisz mieć orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi. Dokument taki może wydać tylko lekarz posiadający odpowiednie uprawnienia.
3. Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, wymagana jest zgoda rodziców lub opiekunów prawnych.
Kolejność tych działań jest oczywiście dowolna, ale nawet jeżeli zdecydujesz się robić prawo jazdy online, wymienione wyżej czynności musisz wykonać w „realu”.
Robisz prawko w sieci – czy potrzebny Ci PKK?
Numer PKK potrzebny będzie na dwóch etapach:
1. Gdy zapisujesz się na egzamin państwowy.
2. Gdy rozpoczynasz naukę w szkole nauki jazdy (w trybie stacjonarnym lub gdy robisz wykłady na prawo jazdy online).
Twoja droga do zdobycia prawka
Pamiętaj o tym, że obecne przepisy pozwalają na dotarcie do egzaminu teoretycznego dwiema drogami:
1. Wykorzystasz dostępny w sieci kurs online na prawo jazdy, np. KursOn i samodzielnie przygotujesz się do egzaminu państwowego (do niego możesz podejść nie wcześniej niż miesiąc przed „osiemnastką”) .
2. Zapiszesz się do szkoły nauki jazdy i tam nauczysz się teorii. Możesz to zrobić w systemie „klasycznym” uczestnicząc w wykładach lub odbyć szkolenie online.
Robiąc prawko online, czyli korzystając z internetowych kursów na prawo jazdy, numer PKK konieczny będzie jeżeli chcesz, aby Twoje szkolenie było sformalizowane. Mówiąc prościej: potrzebna Ci będzie karta przeprowadzonych zajęć, bo np. nie osiągnąłeś jeszcze wieku, by przystąpić do egzaminu państwowego. Pamiętaj, że do egzaminu możesz podejść nie wcześniej niż miesiąc przed 18-tymi urodzinami. Karta przeprowadzonych zajęć pozwoli Ci kontynuować szkolenie w dowolnej szkole nauki jazdy w kraju.
Kiedy przystąpić do egzaminu teoretycznego
Na każdym etapie nauki w szkole nauki jazdy (obojętnie czy kurs robisz stacjonarnie czy korzystasz z teorii na prawo jazdy w sieci) możesz zrezygnować ze szkolenia (ośrodek szkolenia kierowców zwróci wówczas twój numer PKK) i jeżeli osiągnąłeś wymagany przepisami wiek możesz przystąpić do egzaminu państwowego z teorii na prawo jazdy.
Pamiętaj jednak, że gdy rozpoczynasz szkolenie praktyczne po zdanym egzaminie państwowym z teorii masz obowiązek odbycia w szkole nauki jazdy zajęć z pierwszej pomocy przedmedycznej oraz minimum 30 godzin praktyki.
Wciąż zastanawiasz się, czy dasz sobie radę z egzaminem z teorii? Przeczytaj artykuł “Prawo jazdy online – jak przygotować się do egzaminu teoretycznego?“.
2 thoughts on “Numer PKK. Co to jest i jak go wyrobić?”
Comments are closed.